למה כדאי לכם להתחיל לרוץ?

| דור נפוסי
פורסם בתאריך 02.12.2022
למה כדאי לכם להתחיל לרוץ?

אז רציתם להתחיל לרוץ, אבל מישהו "הזהיר" אתכם שאתם עלולים להרוס את הבירכיים שלכם?

אז חוץ מלפתח "תרצת נפוצה" ולחשוב איך נכנסים לכושר לפני שנכנסים לכושר – למה כן לרוץ?

אחת הטענות היא שהסחוס בברכיים נשחק עם הזמן והריצה בעצם מזרזת את התהליך הזה ועלולה להוביל לדלקת מפרקים ניוונית. אבל אם נסתכל על המחקרים בנושא נראה כי חלק קטן מהם מצא שיש יותר סיכון לדלקת פרקים ניוונית באוכלוסיות ספציפיות, כמו למשל גברים מתחת לגיל 50 שרצים מעל ל-32 ק"מ בשבוע. לעומת זאת, הרבה מחקרים שהשוו בין רצים ותיקים לאנשים ששוחים, אנשים שפעילים גופנית (ללא ריצה) ואפילו אנשים בעלי אורח חיים יושבני – לא מצאו פיסה של עדות שמובילה למסקנה שריצה גורמת לדלקת כרונית כזו.

(וסוד כמוס – בחלק מהם אפילו נמצא שרצים סבלו *פחות* מדלקת מפרקים ניוונית!)

מחקר משנת 2016 אסף דברים ונשים מתחת לגיל 30 וללא רקע של בעיות בירכיים וביצע שני מבדקים. לפני כל מבדק נלקחה דגימת דם ודגימת נוזל סינוביאלי (הנוזל שבתוך המפרק). במבדק אחד נתנו להם לרוץ (ריצה קלה) במשך חצי שעה על הליכון וביום שלאחר מכן נתנו להם לשבת במשך 30 דקות. לאחר כל מבדק לקחו שוב את הדגימות.

חשוב לציין שלהשיג מספיק נוזל סינוביאלי לצורך מחקר זה לא עניין פשוט (וישנו כמובן אינטרס לשמור על שלמות ובריאות הנבדקים) ובסוף המחקר הזה היו לחוקרים רק 6 תוצאות שמישות, אבל התוצאות עדיין מעניינות.

מה שהחוקרים חיפשו הם מדדים לחומרים שמעידים על תהליכים דלקתיים ברמה גבוהה משמעותית מהצפוי, משום שתהליכים כאלה (ברמה הגבוהה) באופן כרוני נמצאו בעלי קשר להתפתחות של דלקת מפרקים ניוונית.

כמות החומרים האלה בדגימות הנוזל הסינוביאלי שנלקחו אחרי הריצה היו *נמוכות* יותר מאשר המצב הרגיל (ללא ריצה) ואפילו נמצא שבדגימות שנלקחו לאחר ישיבה הייתה *עלייה* בכמות החומרים הללו.

לחוקרים לא ברור בדיוק המנגנון שעומד מאחורי זה, אך ככל הנראה הריצה "סחטה" החוצה את החומרים האלה. שוב חשוב להדגיש שכמות הנבדקים עליהם מתבססות התוצאות הוא נמוך מאוד. אבל אם ריצה עושה לכם טוב, או שאתם שוקלים להתחיל לרוץ ומישהו אומר לכם "אתם תהרסו את הבירכיים שלכם", תענו להם "אל דאגה – אני הולך לסחוט את דלקת המפרקים החוצה!".

וברצינות, כל עוד העומס מתחיל נמוך, עולה בהדרגתיות וישנו פיקוח ובקרה של איש מקצוע על העומסים שלכם (במהלך ואחרי האימון) – רוב הסיכויים שלא רק שתהיו בסדר, אלא תהיו יותר טובים, יותר חזקים ויותר מהירים מה"מאיימים היושבניים".

אז צאו לרוץ או תקפצו אלינו לסטודיו – יש לנו הליכונים מיוחדים שגורמים לכם להפעיל שרירים אחרים בגוף (הנאה והזעה מובטחת… גם אם אתם כבר רצים)

כתבות נוספות שעשויות לעניין אותך

Don’t miss out

Don’t miss out

דילוג לתוכן